Jaka kancelaria odszkodowawcza?

 Jeżeli doznałeś szkody i pragniesz dochodzić należnego Tobie odszkodowania masz do wyboru samodzielnie starać się o odzyskanie należnego odszkodowania, bądź też zlecić taką usługę wyspecjalizowanej kancelarii odszkodowawczej.

Jeżeli zdecydujesz się na tą drugą formę, zapewne będziesz się zastanawiać komu zlecić taką usługę. Na rynku panuje duża konkurencja, a przedstawiciele form odszkodowawczych prześcigają się w zachwalaniu własnych usług.

W tym artykule opiszemy kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Działalność Kancelarii zależy w dużej mierze od ilości podpisanych umów z klientami. Kancelarie prześcigają się więc w wyścigu do potencjalnego klienta, często kierując się zasadą kto pierwszy ten lepszy. Niektóre z Kancelarii opierają się na siatce agentów, których jedynym zadaniem jest “złapać” za wszelką cenę nowego klienta. Agentami mniej lub bardziej formalnymi są więc pracownicy pomocy drogowej, pielęgniarki, ratownicy medyczni, rehabilitanci – a więc te osoby, które jako jedne z pierwszych mają kontakt z poszkodowanymi w wypadkach. Takie działania często są na granicy zasad etyki i moralności, a niejednokrotnie te granice są poważnie przekraczane. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z takich Kancelarii. Pomyśl sobie w ten sposób: jeżeli ta Kancelaria nie stosuje żadnych norm etycznych, to w jaki sposób mogę mieć do niej zaufanie?

Po wtóre osoby działające w ten sposób liczą na stan niepewności emocjonalnej, często brak pełnej świadomości osoby poszkodowanej co do dokumentów i umów, które pokrzywdzeni podpisują z Kancelarią. Skutkiem tego jest podpisanie umowy na niekrzystnych warunkach, z prowizją dla Kancelarii w wysokości dochodzącej często do 35% i więcej, na warunkach które często wykluczają odstąpienie od umowy z Kancelarią, warunkach które zawierają klauzule przez prawo niedopuszczalne.

Czym więc się kierować poszukując właściwej Kancelarii Odszkodowawczej?

1. Doświadczeniem i wykształceniem osób, które pracują w Kancelarii. Nie mogą to być osoby przypadkowe, ale prawnicy, aplikanci radcowscy lub adwokaccy.

2. Możliwością kontynuowania prowadzenia sprawy przed Sądem. Taka Kancelaria nie poprzestanie na działaniach przedsądowych i nie będzie zachęcać do podpisywania ugody z Ubezpieczycielem. Dobra Kancelaria Odszkodowawcza  ma w swoich strukturach radcę prawnego lub adwokata, który bez żadnej dodatkowej opłaty będzie reprezentować poszkodowanego w Sądzie. Nie wybieraj Kancelarii, która nie zapewni Tobie prowadzenia Twojej sprawy w Sądzie.

3. Wynagrodzenie Kancelarii w sprawach o odszkodowania komunikacyjne nie powinna przekraczać 15%.

4. W umowie wynagrodzenie Kancelarii w sposób jasny powinno być określone kwotą brutto ( z VAT)

5. Umowa powinna umożliwiać poszkodowanemu odstąpić od umowy, bądź ją rozwiązać

6. Kancelaria powinna uczciwie poinformować o okresie w jakim poszkodowany uzyskać odszkodowanie. Postępowania Sądowe często trwają 1 rok, a w przypadkach skomplikowanych sprawa może trwać nawet do 3 lat.

7. Kancelaria powinna mieć siedzibę w biurze, a nie prywatnym mieszkaniu, powinna korzystać ze stacjonarnego numeru telefonu, na jej stronie internetowej powinny być umieszczone dokładne dane adresowe wraz z NIP-em firmy lub jej numerem KRS

8. Umowa podpisuj w siedziebie Kancelarii, nie wydawaj agentowi umowy inblanco podpisanej przez Ciebie

W kolejnych artykułach napiszemy, jak się zachować po wypadku i jaki to może mieć wpływ na wysokość odszkodowania.