Odszkodowania za słupy energetyczne i napowietrzne linie energetyczne – pieniądze w zasięgu ręki (cz. III)

 

Sytuacja gdy słupy mają powstać.

 

W przypadku nowostawianych „słupów” i chęci przeprowadzenia napowietrznej linii energetycznej nad należącą do nas działką budowlaną bądź rolną sprawa jest dość prosta. PSE Operator powinien sam zgłosić się do nas z propozycją zawarcia umowy ustanawiającej służebność przesyłu. Propozycję określonego wynagrodzenia przedstawiamy operatorowi, który ją akceptuje lub nie. Najlepszym wyjściem przy prowadzeniu negocjacji jest skorzystanie z usług kancelarii specjalizującej się w doradztwie z zakresu prawa energetycznego (zajmują się one m.in. profesjonalnym wyliczaniem realnej wartości ustanawianej służebności). Przy prowadzonych samodzielnie negocjacjach statystyczny Kowalski jest łatwym celem do „oskubania”, a różnica między możliwym do uzyskania dochodem, a rzeczywiście otrzymanym, wielokrotnie przekracza wysokość wynagrodzenia za pomoc prawną.

 

Jeśli operator systemu przesyłowego nie zgadza się na zaproponowaną przez nas kwotę to następnym krokiem jest postępowanie o sądowe ustanowienie służebności przesyłu – w takim wypadku to sąd na podstawie dostarczonych dowodów oceni jak duża powinna być kwota wynagrodzenia za ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego. W postępowaniu sądowym bezwzględnie wskazanym jest skorzystanie z pomocy kancelarii dochodzącej roszczenia odszkodowawcze. Należy pamiętać, że stwierdzona przed sądem, w postępowaniu nieprocesowym, kwota wynagrodzenia będzie właściwie osteteczną.

 

Odszkodowanie za prowadzone prace

W omawianym powyżej przypadku warto wspomnieć, iż można domagać się także odszkodowania za realnie poniesione straty powstałe w związku z prowadzeniem prac przy stawianiu nowej infrastruktury. Praktycznie wygląda to tak, iż np. rolnik domaga się odszkodowania za straty poniesione w związku ze zniszczeniem części plonów, ustanowieniem drogi dojazdowej do słupa, a której obszar liczony w metrach kwadratowych jest skutecznie wyłączony ze standardowej eksploatacji, przez czas prowadzenia robót.

 

Sytuacja zastana – istniejące słupy.

 

Najpowszechniejszym jest jednak problem istniejących już na działkach słupów energetycznych oraz napowietrznych linii energetycznych. W takim wypadku dochodzimy od operatora systemu przesyłowego odszkodowania za bezprawne ingerowanie w nasze prawo własności. Bezprawnym jest ono, gdy służebność przesyłu nie została wpisana do księgi wieczystej nieruchomości oraz nieistnieją żadne umowy między operatorem systemu przesyłowego (lub jego poprzednikiem), a właścicielem nieruchomości obciążonej, w której właściciel nieruchomości zgadzałby się na przebieg linii energetycznej przez jego działkę.

Należy pamiętać o bardzo istotnej sprawie – strona mająca interes prawny (przedsiębiorstwo przesyłowe) będzie powoływać się na fakt zasiedzenia  służebności przesyłu, na gruncie art 292 oraz art 172 Kodeksu Cywilnego mówiących o zasiedzeniu służebności gruntowych:

 

Art. 292.

Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Przepisy o nabyciu własności nieruchomości przez zasiedzenie stosuje się odpowiednio

 

Art. 172.

§ 1. Posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).

§ 2. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

 

Zasiedzenie służebności przesyłu powoduje, iż pierwotnie bezprawna służebność zostaje „nabyta” przez operatora systemu przesyłowego bez wynagrodzenia. Okres zasiedzenia liczymy od czasu postawienia słupów i napowietrznej linii energetycznej.

To właśnie na zasiedzenie najczęściej powołuje się PSE Operator odmawiając wypłaty jakiegokolwiek odszkodowania. W takim wypadku negocjacje w większości spraw nie przynoszą spodziewanego efektu i pozostaje jedynie droga postępowania nieprocesowego o ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej Kancelarii, która posiada bogate doświadczenie w sprawach o ustanowienie służebnośći przesyłu i która skutecznie będzie zwalczać zarzuty zasiedzenia lub przedawnienia roszczeń związanych z posadowieniem na nieruchomości urządzeń przesyłowych.

Przed sądem profesjonalny pełnomocnik może powołać się chociażby na jedno z nowszych orzeczeń SN dotyczące okresu zasiedzenia służebności przesyłu. SN – Izba Cywila z dnia 9 grudnia 2009 r.; IV CSK 291/2009.  Orzeczenie to stanowi, że:

Okres do 1989 r. nie może być wliczany do okresu zasiedzenia przez przedsiębiorstwo państwowe, jakim był zakład energetyczny. Do tego czasu wszystko było własnością Skarbu Państwa, a zatem i posiadanie było wykonywane na jego rzecz. Zakład sprawował tylko zarząd, a więc nie był właścicielem urządzeń”.

Komentarze

8 odpowiedzi na „Odszkodowania za słupy energetyczne i napowietrzne linie energetyczne – pieniądze w zasięgu ręki (cz. III)”

 1. Awatar Łukasz
  Łukasz

  no i co z tego!!!,
  jak jest też orzeczenie SN,
  stanowiące o możliwości doliczenia do biegu zasiedzenia sprzed 1989 r. jako posiadania zaleźnego!!!!
  Sąd tak z resztą orzekają,
  więc -przepraszam co Państwo chcecie osiągnąć?!!

  1. Awatar KDRO.pl

   Oczywiście, że są takie orzeczenia, bowiem orzecznictwo nie jest jednolite. Proszę także zwrócić uwagę, na orzecznictwo dotyczące dobrej i złej wiary. Przedsiębiorstwa energetyczne, poprzez swoje działania negujące udostępnianie jakiejkolwiek dokumentacji, kręcą na siebie bicz. W ten sposób z ostrożności, należy wskazywać złą wiarę przedsiębiorstwa, co umożliwia w znacznym stopniu skuteczną obronę praw właścicielskich.

 2. Awatar Kasia

  Ubezpieczając się zyskujemy spokój, który wynika z przekonania, że jeśli wydarzy się jakikolwiek wypadek, będziemy mogli liczyć na odszkodowanie.Nie zawsze jednak przeświadczenie to zgodne jest z rzeczywistością. Ubezpieczalnie niechętnie wypłacają nam naszą należność. Warto więc skorzystać z pomocy doświadczonych kancelarii prawnych. Polecam kancelarię http://www.kdro.pl

 3. Awatar danutazory
  danutazory

  Witam , ja równiez jestem w sytuacji , w której PSE zajął pas 3620 m kwadratowych czyli w zabudowie szeregowej 9 działek budowlanych .Nikt nigdy nie zgadzał sie na poprowadzenie napowietrznych linii wysokiego napięcia a teraz Oni chca zasiedzenia !!! z jakiej racji ???? Słusznie SN wskazał w jednym z ostatnich wyroków , że zasiedzenie można liczyć od momentu , kiedy to Skarb Państwa łaskawie odstąpił od ingerencji w nasze własności , czyli od 1989 r .Czy ktokolwiek miał prawo sprzeciwu jak stawiali słupy czy też gazociągi na naszych posesjach?
  My mamy ponosić koszty uzyskania przychodu a Oni dochody …!!!

 4. Awatar Łukasz
  Łukasz

  Teza z przytoczonego orzeczenia jest nieaktualna,
  kolejne orzeczenia SN -dopuszczają możliwość doliczenia do biegu zasiedzenia okresu sprzed 1989 r. – “i co w takim ukladzie”?

  1. Awatar KDRO.pl

   Rzeczywiście ma Pan rację, Sądy coraz częściej uznają, iż okres sprzed 1989 można zaliczyć do okresu zasiedzenia, jednakże nie jest to absolutną regułą. Nie mniej jednak właściciel nieruchomości działa “po omacku”, bowiem dokumenty dotyczące sieci elektroenergetycznej są okazywane przez właściciela sieci dopiero w odpowiedzi na wniosek sądowy. Z tego powodu właściciel może ulec w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu, jednak w takim wypadku to właściciel sieci winien być obciążony kosztami postępowania sądowego.

 5. Awatar p.w.
  p.w.

  co za bzdura, przywołane orzeczenie dotyczy tylko li wyłącznie sytaucji w której przed 89 rokiem właścicielme gruntu był Skarb Państwa. W każdym innym przypadku przedsiebiorca przesyłowe może do swojego czasu posiadania doliczyć okres posiadania poprzednika tj. SKARBU PANSTWA, który posadowił na prywatnym gruncie i eksploatował Urzadzenia Przesyłowe….

  Prosze nie wprowadzac ludzi w bład

 6. Awatar p.w.
  p.w.

  dodam jeszcze ze prezentowane tutaj wiadomosci wynikaja z braku umiejetnosci interpretacji orzecznictwa Sądu Najwyzszego. ORzecznistwo w tym zakresie jest jednolite od lat. Z uwagi na zasade jednolitosci wlasnosci panstwowej do roku 89 przedsiebiorstwo panstwowe sprawowalo wladztwo w imieniu i na rzecz skarbu panstwa, ktory byl wlascicielem gruntu, dlatego nie moze doliczac czasu posiadania – wlasciciel nie moze zasiedziec swojej rzeczy. Lecz jednak w każdym innym przypadku, tj. gdy grunt przed rokiem 89 nie stanowił własnosci SP, przedsiebiorca moze doliczas czas posiadania swojego poprzednika – SKarbu Panstwa.

  Apelauje ponownie, nie wprowadzajcie ludzi w błąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 10 =