odszkodowanie za śmierć

Od kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej?

Do Kancelarii zgłaszają się rodziny osób, które zginęły w wypadkach komunikacyjnych którym Towarzystwa Ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej ze względu na to, iż śmiertelny wypadek miał miejsce przed wprowadzeniem przepisu art. 446 § 4 kodeksu cywilnego.

Powstaje pytanie, czy brak odpowiedniego przepisu pozwalającego przyznanie najbliższym stosownego zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej, rzeczywiście pozbawia tych osób uprawnienia do żądania takiego zadośćuczynienia?

W tych szczególnych przypadkach, wobec odmowy zapłaty zadośćuczynienia konieczne jest złożenie powództwa o zapłatę przeciwko właściwemu Towarzystwu Ubezpieczeniowemu. Często, wobec zmian przekształceniowych Towarzystw, konieczne jest wskazanie właściwego, odpowiedzialnego podmiotu – pozwanego. Ponadto we właściwy sposób należy udowodnić prawo do zadośćuczynienia i naruszenie pewnych dóbr, podlegających ochronie.

Przygotowanie właściwych dowodów często jest utrudnione, bowiem od wypadku nierzadko minęło ponad 15 lat. Na zasądzenie zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej mogą liczyć bliscy, których krewny zginął w wypadku komunikacyjnym, czy też został śmiertelnie potrącony przez samochód po 1996r.

Sprawy wymagają udziału doświadczonej Kancelarii, dysponującej zapleczem w postaci radcy prawnego, który będzie reprezentował rodzinę w Sądzie. Zlecenie sprawy KDRO.pl pozwoli na rozliczenie się tylko i wyłącznie na zasadzie wynagrodzenia procentowego od wygranej kwoty zadośćuczynienia za śmierć.

Komentarze

4 odpowiedzi na „Od kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej?”

 1. Awatar Asia
  Asia

  Witam
  mam pytanie

  moj krewny ( dziadek ) w 2006 r. zginal w wypadku , dokladnie w lipcu. Sprawca zostal ukarany wyrokiem. Czy ta sprawa już się przedawnila czy jeszcze nie? Poniewaz na Panstwa stronie jest napisane , ze ,,
  Na zasądzenie zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej mogą liczyć bliscy, których krewny zginął w wypadku komunikacyjnym, czy też został śmiertelnie potrącony przez samochód po 1996r.”

  Proszę o odpowiedz na maila, poniewaz przebywam póki co za granica kraju

  Pozdrawiam
  JOanna Z.

  1. Awatar KDRO.pl

   Prowadzimy sprawy o zadośćuczynienie za śmierć dziadka w wypadku komunikacyjnym. Jeżeli sprawca została skazany za przestępstwo prawomocnym wyrokiem karnym, to co zasady Pani roszczenie nie uległo przedawnieniu.

   Osobną sprawą jest udowodnienie istotnej więzi jaka panowała pomiędzy Panią a dziadkiem oraz udowodnienie wpływu śmierci na Pani stan emocjonalny.

 2. Awatar Tomek
  Tomek

  Witam,
  Moje pytanie miałem brata który zginął w wypadku 10.08 1996 r był pasażerem A sprawca zginął na miejscu Czy można się starać o odszkodowanie. Rodzice otrzymali odszkodowanie a ja nie byłem pełnoletni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 5 =