baner blog odszkodowania po wypadku

Wypadek samochodowy za granicą – również można walczyć o odszkodowanie!

Wypadek samochodowy za granicą – również można walczyć o odszkodowanie!

2 komentarze

Lato i wakacje to czas na  zagraniczne podróże.   Powstaje, więc pytanie, co jeśli jadąc na wymarzony urlop będziemy uczestnikami kolizji drogowej?

Będąc osobą poszkodowaną w wypadku komunikacyjnym, którego sprawca był ubezpieczony w zakładzie ubezpieczeń mającym siedzibę na terenie UE możemy ubiegać się o świadczenia odszkodowawcze. Sytuacja ta w odniesieniu do zakładów ubezpieczeń działających na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego została uregulowana w IV Dyrektywie Komunikacyjnej z dnia 16 maja 2000 roku.

Zgodnie z tą Dyrektywą oraz art. 78 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFK i PBUK postępowanie likwidacyjne w kraju zamieszkania poszkodowanego przeprowadza reprezentant ds. roszczeń, który pośredniczy między poszkodowanym a zagranicznym zakładem ubezpieczeń sprawcy. Rodzaj i wysokość należnych poszkodowanemu świadczeń odszkodowawczych uregulowany jest w przepisach prawnych obowiązujących na terenie kraju, w którym siedzibę ma ubezpieczyciel sprawcy.

Będąc uczestnikiem kolizji drogowej musimy przede wszystkim pamiętać, aby od sprawcy wypadku uzyskać niezbędne do dochodzenia roszczeń dane: imię, nazwisko, adres sprawcy, numer rejestracyjny pojazdu, nazwę zakładu ubezpieczeń oraz numer polisy. Lepiej nie spisywać oświadczeń, a wezwać na miejsce zdarzenia policję , która potwierdzi winę sprawcy i wystawi stosowne zaświadczenie. Bezpośrednio po wypadku warto także udać się do placówki medycznej, w celu wykonania badań diagnostycznych i oceny naszego stanu zdrowia przez specjalistę .

W niektórych przypadkach ustalenie ubezpieczyciela sprawcy po powrocie do kraju jest utrudnione bądź niemożliwe, nawet jeżeli dysponujesz dokładnymi danymi kierowcy i pojazdu sprawcy.

Procedury dochodzenia odszkodowania – zgłoś wypadek są uzależnione od tego, w jakim państwie doszło do zdarzenia oraz od tego w jakich państwach zarejestrowane  były pojazdy uczestników wypadku.

Odszkodowania Wrocław zajmie się skomplikowanymi formalnościami i wywalczy  dla Ciebie najwyższe odszkodowanie za wypadek komunikacyjny za granicą.

0

About kdro.pl

Może Cie również zainteresować:

2 komentarzy do wpisu “Wypadek samochodowy za granicą – również można walczyć o odszkodowanie!

 1. 27 grudnia 2015 o 20:55

  W 1991 r na terenie Niemiec syn odniósł wypadek samochodowy – uraz mózgu.Syn miał wtedy 17 lat. Od tej pory ciągle się leczy , dostał stałą rentę z ZUS-u. Czy jest szansa na wyegzekwowanie odszkodowania lub stałej renty od sprawcy wypadku?

  Odpowiedz
  • 17 stycznia 2016 o 15:51

   Roszczenia syna jeżeli nie były wcześniej przedmiotem oceny Sądu (nie był złożony pozew cywilny) uległy przedawnieniu. Natomiast jeżeli był wyrok zasądzający od Towarzystwa Ubezpieczeniowego lub sprawcy rentę lub zadośćuczynienie, wówczas należałoby przeanalizować sprawę, jakie roszczenia w jakiej wysokości są zasadne.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adress email nie będzie upubliczniony. Wymagane pola są zaznaczone *

9 − dwa =