baner blog odszkodowania po wypadku

Zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego

Zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego

0 Comments

Zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego – sposób na zaniżone odszkodowanie…

Zdaniem niektórych ubezpieczycieli odszkodowanie przysługuje za konkretny okres, np. za 1 tydzień za wynajem samochodu zastępczego. Sądy powszechne i Sąd Najwyższy wskazują jednak, że w przypadku szkody całkowitej czas koniecznego najmu dotyczy okresu od dnia, w którym pojazd został zniszczony, do momentu, kiedy poszkodowanemu zostało wypłacone odszkodowanie. Okres ten winien dalej być wydłużony o rozsądny czas niezbędny do zakupu nowego pojazdu.

Pojazd zastępczy – co mówi prawo i orzecznictwo

Niezależnie od tego, czy w wyniku wypadku komunikacyjnego doszło do szkody całkowitej, czy częściowej, poszkodowanemu przysługuje prawo do zastępczego samochodu na okres naprawy lub zakupu nowego pojazdu. Masz możliwość skorzystania z zastępczego pojazdu proponowanego przez ubezpieczyciela OC sprawcy lub współpracującej z nim wypożyczalni. Możesz również wynająć samochód samodzielnie. W takich okolicznościach należy Ci się zwrot kosztów najmu.

Pamiętaj, że zgodnie z prawem zwrot ten przysługuje Ci za cały okres, kiedy nie mogłeś korzystać z własnego samochodu, który uległ szkodzie. Jeżeli wystąpiła szkoda całkowita, masz prawo do auta zastępczego na koszt ubezpieczyciela OC do momentu nabycia innego, jak już zostało wspominane wcześniej.

Pojazd zastępczy z OC sprawcy – co na to ubezpieczyciele

Stosują oni bardzo różne techniki, których celem jest zaniżenie odszkodowania. Zdarzają się sytuacje, kiedy poszkodowanemu wypłacane jest odszkodowanie w tym odszkodowanie za pojazd zastępczy, zanim jeszcze może korzystać ze swojego pojazdu lub też dokona zakupu innego. Od tego momentu zdaniem ubezpieczyciela korzysta on z pojazdu zastępczego na własny koszt, a więc nie otrzyma zwrotu kosztów najmu od zakładu ubezpieczeń.

W większości przypadków sąd orzeka, że poszkodowany ma prawo do wynajmu pojazdu na okres sprzedaży pozostałych po zniszczonym samochodzie części i zakup nowego. Przewidziany na tę czynność czas to zazwyczaj 7 dni. Ubezpieczyciele, postępując wbrew temu orzeczeniu, wypłacają poszkodowanemu odszkodowanie z OC za najem pojazdu zastępczego, skrócone o okres niezbędny na zakup nowego pojazdu.

Pamiętaj zatem, że jeżeli doznałeś szkody całkowitej, prawo przewiduje odszkodowanie z OC za wynajem pojazdu zastępczego. Obejmuje ono wydatki związane z najmem na okres od dnia szkody do dnia, w którym wypłacono Ci odszkodowanie, a także dodatkowe dni na zakup nowego samochodu bądź zagospodarowanie pozostałości.

Pojazd zastępczy z OC sprawcy na okres naprawy

Jeżeli szkoda nie została zakwalifikowana jako szkoda całkowita, wówczas możesz żądać od ubezpieczyciela OC sprawcy pokrycia kosztów najmu za cały okres począwszy od dnia wypadku do dnia zakończenia naprawy. Czas naprawy nie może przekraczać okresu technologicznego przeznaczonego na naprawę wydłużonego o czas sprawdzenia do serwisu niezbędnych części zamiennych.

Sposób naprawy pojazdu

Ubezpieczyciele, wyliczając koszty naprawy, sugerują się cenami części alternatywnych i skutecznie zaniżają koszt związany z przywróceniem auta do stanu użytkowania. Z drugiej strony zdarza się również, że bardzo dokładnie określają sposób naprawy pojazdu, wskazując, że szkoda musi zostać naprawiona z wykorzystaniem oryginalnych części, a tym samym kwalifikują szkodę jako szkodę całkowitą.

Czy ubezpieczyciel z polisy OC ma prawo do arbitralnego uznania szkody za szkodę całkowitą?

Ubezpieczyciel nie ma prawa dokonać rozliczenia w formie szkody całkowitej, wykazując przy tym nieopłacalność naprawy. To poszkodowany decyduje o sposobie naprawy, a ubezpieczyciel nie ma prawa go w tym ograniczać. Jedynym ograniczeniem jest brak technologicznych możliwości naprawy uszkodzonego pojazdu.

Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie za samochód zastępczy? Wygraj wyższe odszkodowanie z Kancelarią KDRO.pl

3

About kdro.pl

Może Cie również zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój adress email nie będzie upubliczniony. Wymagane pola są zaznaczone *

18 − dziewięć =