baner blog odszkodowania po wypadku

Odszkodowanie za wypadek sprzed wielu lat

Odszkodowanie za wypadek sprzed wielu lat

6 komentarzy

Odszkodowanie za wypadek sprzed wielu lat.

Wiele osób nie jest świadomych, że nawet po upływie kilkunastu lat można ubiegać się o odszkodowanie za wypadek. Okazuje się, że przepisy są stosunkowo korzystne dla poszkodowanych. W sytuacji, kiedy chcemy ubiegać o odszkodowanie za wypadek sprzed lat, należy zaznajomić się z zasadami dotyczącymi przedawnienia.

Przedawnienie przy odszkodowaniach za wypadek

Z artykułu 819 § 1 kodeksu cywilnego (KC) wynika, że ogólny termin przedawnienia wynosi 3 lata. Naliczany jest on od dnia wymagalności i roszczenia. Jest on stosowany w przypadku większości ubezpieczycieli. Inny termin przewidziany został roszczeń związanych z obowiązkowymi ubezpieczeniami odpowiedzialności cywilnej dla kierowców, co wynika z art. 442(1) KC. W takich okolicznościach zakład ubezpieczeń społecznych ma prawo uchylić się od odpowiedzialności, kiedy od dnia, w którym poszkodowany otrzymał informację o szkodzie i ubezpieczycielu, który jest odpowiedzialny za naprawienie tej szkody, minęły przynajmniej trzy lata lub minęło już dziesięć lat od dnia wypadku.

Należy jednak podkreślić, że 3 lata – będące terminem przedawnienia – naliczane są dopiero od dnia, w którym poszkodowany w wypadku dowiedział się o towarzystwie, odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowania. Ponadto termin ten zaczyna dwój bieg od dnia następującym po dniu, w którym ubezpieczyciel wydał ostateczną decyzję w sprawie wypłaty odszkodowania.

Odszkodowanie za wypadek po 20 latach

W sytuacji, kiedy szkoda objęta ubezpieczeniem OC wynikała z przestępstwa, możliwe jest otrzymanie odszkodowania po wielu latach, nawet w terminie wynoszącym 20 lat. 20-letni termin przedawnienia obowiązuje on od roku 2007, przed którym wynosił on 10 lat.

Dwudziestoletni okres przedawnienia obowiązuje również, jeżeli sprawca wypadku nie został zidentyfikowany, zbiegł z miejsca wypadku lub pojazd sprawcy nie był ubezpieczony polisą OC. Koniecznym jedna warunkiem zastosowaniu dłuższego okresu przedawnienia jest to, aby czyn sprawcy wypełniał znamiona przestępstwa.

Odszkodowanie po wielu latach otrzymują również poszkodowane osoby, które w trakcie dochodzenia swoich praw podejmują działania do sądu powszechnego, na skutek których wstrzymany zostaje bieg przedawnienia. Złożenie pozwu przerywa bowiem bieg przedawnienia. Przerwanie terminu przedawnienia następuje ponadto przy zgłoszeniu roszczenia ubezpieczycielowi. Od nowa naliczany jest on po otrzymaniu pozytywnej decyzji lub odmowy.

Jeżeli również Ty byłeś ofiarą wypadku samochodowego, który miał miejsce przed kilkoma latami i nie otrzymałeś z tego tytułu żadnego odszkodowania, nie oznacza to, że nadal nie możesz się o nie ubiegać. Kancelaria odszkodowawcza dokona analizy Twojej sytuacji i oceni szansę na możliwość otrzymania zadośćuczynienia, jak również zaplanuje proces działań. Jeżeli ktoś z Twoich z bliskich zginął z nie swojej winy w wypadku komunikacyjnym wiele lat temu, pomimo upływu czasu nadal możesz otrzymać wysokie zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej.

Więcej na temat możliwości uzyskania odszkodowania za wypadek sprzed ponad 3 lat przeczytasz w naszym artykule: „Wysokie odszkodowanie za wypadek w ubiegłym wieku„.

6

About KDRO.pl

Może Cie również zainteresować:

6 komentarzy do wpisu “Odszkodowanie za wypadek sprzed wielu lat

 1. 25 lutego 2018 o 18:39

  Sprawa miała miejsce około 17 lat temu osoba która kierowała autem wraz z pasażerem spowodowała wypadek ,lecz po przejechaniu policji pasażer pełnoletni wziął to na siebie że to on jechał. Czy teraz po tylu latach może ubiegać o odszkodowanie

  Odpowiedz
  • 7 marca 2018 o 11:50

   Sprawa miała miejsce około 17 lat temu osoba która kierowała autem wraz z pasażerem spowodowała wypadek ,lecz po przejechaniu policji pasażer pełnoletni wziął to na siebie że to on jechał. Czy teraz po tylu latach może ubiegać o odszkodowanie

   Proszę napisać, kto był osobą poszkodowaną, jakich urazów doznał i jak zakończyło się postępowanie karne.

   Odpowiedz
 2. 10 kwietnia 2018 o 20:43

  witam 27 lat temu miałem wypadek na pasach zostałem potrącony przez nauka jazdy i na tamte lata nic zero odszkodowania i moje pytanie brzmi takie czy po tylu latach dostane odszkodowanie mam uszczerbek na zdrowiu

  Odpowiedz
  • 14 maja 2018 o 18:18

   Niestety, najdłuższy możliwy termin przedawnienia roszczeń związanych z wypadkiem komunikacyjnym to 20 lat. Upływ czasu powoduje, że nie może się Pan skutecznie ubiegać o należne zadośćuczynienie i odszkodowanie za potrącenie.

   Odpowiedz
 3. 15 kwietnia 2018 o 21:19

  Wypadek miał miejsce 14 lat temu,kierowca jechał z nadmierną prędkością i potrącił mojego ojca,który znalazł się w szpitalu i po 3 tyg.zmarł.Sprawa karna do tej pory nie została zamknięta,wciąż czekam,nie ma wyroku.Czy w takiej sytuacji mogę się teraz ubiegać o odszkodowanie od ubezpieczyciela auta?

  Odpowiedz
  • 14 maja 2018 o 18:36

   Szanowna Pani,

   Jako córka zmarłego prawdopodobnie ma Pani status osoby pokrzywdzonej. W takiej sytuacji, możemy w Pani umieniu (po udzieleniu pełnomocnictwa) przystapić do postępowania i zweryfikować obecny stan sprawy karnej. W dalszej kolejności, po ustaleniu okoliczności zdarzenia przystąpimy do działań majacych na celu uzyskania dla Pani wysokiego zadośćuczynienia za śmierć Taty. Zapraszamy do kontaktu poprzez email:

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adress email nie będzie upubliczniony. Wymagane pola są zaznaczone *